TJ SPARTAK CHRASTAVA - HISTORIE

Historie Chrastavského fotbalu

Jelikož toho o historii fotbalového klubu v Chrastavě není moc známo, vydal jsem se pátrat po pramenech a snažil jsem se zjistit, kam až chrastavské fotbalové kořeny sahají.

Po rozhovoru s panem starostou Michaelem Canovem jsem zjistil, že v Chrastavě žádné dochované dokumenty a kroniky z předválečného období nejsou. Dostal jsem typ na město Neugablonz, kam byli odsunuti po válce Němci). V tomto městě se nachází muzeum Jizerských hor. Po válce sem byla odvezena chrastavská kronika, která mapovala období let společného soužití Němců a Čechů v Chrastavě, onehdá nazývané Kratzau.

logo

Historie Chrastavského fotbalu sahá až do roku 1923. Přesněji 29. 6. 1923, kdy tým založil předseda Rudolf Müller. V této době byla Chrastava sudetským městem, kde spolu žili Češi a Němci ve vzájemném soužití. Mezi další významné spoluzakladatele a patrony Chrastavského fotbalu patřili dělník Ernst Möller, majitel železářství Otto Lammel, řezník Ferdinand Berndt a ředitel fabriky Körner. Pan Körner byl poté předsedou fotbalu až do roku 1945.

Častými soupeři byly týmy z Grottau (Hrádek nad Nisou), Friedland (Frýdlant), Arnau (Hostinné), a Hohenelbe (Vrchlabí), kam se většinou jezdilo autobusem na celovíkendový výlet. Klubovými barvami Chrastavy byly černá, bílá a zelená. Což dnes z části držíme dresy. Většina hráčů Chrastavského fotbalu během druhé světové války přišla o život.

dresy

Po válečné informace jsme získávali od občanů města Chrastavy. V roce 1946 byl poválečně znovu založen fotbal v Chrastavě. V sezónách 59/60, 60/61 a 61/62 hrála Chrastava A třídu. Poté postoupila do Krajského přeboru, kde vydržela jednu sezonu 62/63. Následující tři roky patřili opět A třídě. V roce 1966 se tým rozpadnul, sestoupilo se a muselo se začínat až od okresního přeboru. B-třída byla vybojována až v roce 1968, kde si chrastavští drželi první 4 pozice po dobu následujících 10 let.

Další informace nám nejsou známy, každopádně apelujeme na občany Chrastavy, kdyby měli tyto informace, popřípadě dobové fotografie, ať se neprodleně na nás obrátí. Děkujeme.